13.10.2014Lea OuřeckáPřečteno: 2380x

5.A a 5. B na exkurzi

V úterý 7. řína vyjely třídy 5.A  a 5. B na exkurzi do hradecké hvězdárny a planetária.

Většina dětí zde byla poprvé a proto se moc těšila. Po celou dobu se nám věnoval velmi ochotný a vstřícný průvodce, navíc se smyslem pro humor. Uměl dětem podat složité vesmírné souvislosti velmi zábavnou a přístupnou formou. Zaujal je zejména už v kinosále. potom jsme se rozdělii a postupně si prohlédli hvězdářský dalekohled a planerárium. Na telluriu si všechny děti názorně prohlédly, kdy nastává zatmění Měsíce a Slunce, proč se střídá den a noc a roční období.
To by nebyl ani výlet, kdyby si děti nekoupily suvenýry, zejména v podobě pohlednic s fotografiemi planet sluneční soustavy.
Druhá část exkurze následovala po přesunu z hvězdárny do "Obřího" akvária. Zde nás už čekali. Všichni si prohlédli prostory celého domu.
 V přízemí si děti prohlédly lebky hlav různých druhů ryb a po krátkém výkladu jsme se odebrali do nitra akvária,  kde každého nejvíce ohromilo množství druhů (42) a ryb (300). Je to vlastně akvárium, ve kterém se dá být nad hladinou i pod ní.
Příjemné chvilky děti strávily i v kavárně, kde jsme  z domácích zdrojů poobědvali, prohlédli jsme si papoušky, želvu bajmanku a rejnoky. Odpočinuli jsme si u sledování filmu s podmořskou tématikou. Domů jsme se vrátili až odpoledne, ale všechny děti byly nadšené a  moc se jim exkurze líbila. Těší se na další vyučování bez lavic.
Zaslouží pochvalu za hezké vystupování na veřejnosti