06.05.2014j.ŠindelářováPřečteno: 1540x

Dějepisná exkurze žáků 7.B a 7.C

Žáci 7.B a 7.C se podívali do historických dolů v Kutné Hoře.

Ve středu 30.4. byli žáci 7.B a 7.C před půl osmou připraveni nastoupit do autobusu a vypravit se do Kutné Hory. Již tradičně Tomáš nepoužil budík, a proto jsme byli nuceni s autobusem obkroužit náměstí a pro Tomáše se vrátit. Počáteční malé zdržení naše plány nezhatilo. V devět hodin se 7.B vydala na výpravu do podzemí Kutné Hory. Žáci 7.C ji následovali v 9.30. Průvodci nás seznámili s historií dolů v Kutné Hoře, ukázali dochované nářadí používané k těžbě. Dostali jsme slušivé bílé hábity, přilby a svítilny. Poučeni a trochu s obavami, zda projdeme čtyřicet centimetrů úzkou chodbu, jsme sestoupali po 167 schodech do kutnohorských stříbrných dolů. Představa, že nám zhasne lampa a my budeme hledat cestu zpět podle proudícího vzduchu tak, jak to dělali horníci, byla děsivá. Všichni jsme si tajně oddychli, když jsme zahlédli světlo na konci chodby.

Následovala prohlídka chrámu sv. Barbory. Velikost a krása této stavby nás ohromila. Od chrámu sv. Barbory jsme si prohlédli reliéf spisovatele Jaroslava Vrchlického, prošli jsme kolem bývalé jezuitské koleje a budovy soudu, v níž se obhajoval Karel Havlíček Borovský. Kolem gotické kašny a morového sloupu jsme došli na náměstí, kde naše exkurze končila