16.06.2015Ivana DvořáčkováPřečteno: 1405x

Den v převleku 2015

Je středa 20. května a přípravy vrcholí. Pro tento rok bylo na žákovské radě vybráno téma Muzeum.

Ještě poslední dodělávky, úprava kostýmů, doladění detailů. V 7:45 začal kolotoč programů pro žáky 1. stupně, přesně podle časového harmonogramu. A že bylo letos opět co obdivovat! Každá třída měla za úkol vyzdobit třídu, zvolit si svého „průvodce“ a připravit program pro své mladší spolužáky z 1. stupně.

Tedy prosím, zvu vás na prohlídku:

Začneme hned u vchodu, v 8.A. Podle uniforem a maskovaných oken jme mohli poznat, že zde si vybrali téma 2. světové války. Byla zde vidět práce zdravotnic Červeného kříže, které „ošetřili“ raněné a odnosili na nosítkách. Také jsme mohli nahlédnout do vojenské velitelské základny nebo sestavit vyrobené puzzle s vojenskými motivy. Atmosféru zde dotvářela i vojenská hudba. Ve vedlejší 6.B ztvárnili (inspirováni filmem Noc v muzeu) jednotlivé historické etapy. Potkali jsme neandrtálce, krásnou Kleopatru, úchvatné bohyně z řecké mytologie a další postavy. Mohli jsme i shlédnout bitvu mezi Římany a Kartágem. V 1. patře vcházíme do třídy 8.B, která se pro dnešek proměnila v Labyrint. Z mnoha a mnoha krabic zde žáci vytvořili bludiště, kde jsme cestou mohli potkat mnoho zajímavých bytostí, např. strašidla, věštkyni s křišťálovou koulí, vodníka, vlkodlaka… Z labyrintu pokračujeme do Muzea her v 7.C. Potkáváme zde postavy z různých počítačových her, z nichž jeden z nejznámějších je Mário, figurky z Člověče, nezlob se, vojáky…Zatančit si můžete na vybranou píseň s postavičkou z Minecraftu Steavem nebo na několika stanovištích si zahrát hry jako např. pocker, piškvorky nebo „zapařit“ na herních konzolích. Ti zvídavější si mohou prohlédnout časovou osu mapující vývoj her - od skákacího panáka přes Pacmana až po PS4. Ve vedlejší třídě, v 6.A se zase v čase vrátíme do starověkého Egypta. Také zde mají žáci připravený hezký program s krásnou Kleopatrou na trůnu a přítomným služebnictvem. 6.C nás přenese v čase ještě dál, až do pravěku. Třída se pro dnešek proměnila v neandrtálskou vesnici, kde její obyvatelé polehávali kolem ohnišť nebo obývali jeskyně. Stěny zdobily krásné malby s vyobrazeními pravěké doby. Doplněním expozice byla výstavka s věstonickou Venuší a rozbitými hliněnými nádobami. Jednou z disciplín byl lov mamuta. V sousední 9.C máme dokonale ztvárněné téma středověku. Hradby, šlechtici, rytíř v pravém brnění, kat i se špalkem, babka bylinářka…to jsou postavy, které dotvářely tuto expozici. Interiéry zdobila středověká šatlava i s vězněm. Na závěr programu si děti s chutí zazpívaly a zatančily pohádkovou písničku Buchet je spousta a odcházely posilněni mlékem a sýrem. Vysokou úroveň mělo i Muzeum voskových figurín v 9.B. Někteří žáci se proměnili ve známé postavy jako je např. Charlie Chaplin, střihoruký Edward, Miley Cyrus, postava mlynáře z filmu Na samotě u lesa, baletky, Justin Bieber, Supergirl a další. Všechny postavy doplňoval důkladný komentář vědce Otto Wichterleho. Vystoupáme do druhého patra, nacházíme se v 8.C. Místnost pojmenovaná Strašidla skýtala dávku opravdového překvapení a nefalšovaného strachu. Hrůzně nalíčené postavy – kardinál, oběšenec na šibenici, pobledlé zombie postavy, opilec…Strašidelná atmosféra je umocněna nejen šerem a charakteristickou hudbou, ale i scénkou „setnutí hlavy“ na špalku. Nečekané „půlnoční oživení“ původně nehybných postav byl pro většinu návštěvníků opravdu silný zážitek. A klid a pohodu jsme si neužili ani v 9.A, jejich tématem byly Rituály smrti inspirované Náprstkovým muzeem. Místnosti dominoval prales květin jak rostlých, zelených, tak i papírových, stěny i okna všude zdobily nádherně vybarvené masky – lebky. Výzdoba překrásná. Na svém trůně dominoval šaman, který řídil rituál – rituál smrti. „Oběť“ byla připoutána ke kůlu a obětována, následovala rituální oslava členy kmene spolu se zprvu trochu vyděšenými žáky. V 7.B už jsme si mohli opravdu oddychnout a uvolnit se v rytmu známých melodií. Nacházíme se v muzeu hudby. Ani v této třídě se mladší spolužáci nenudili, byl pro ně připraven zábavný program. Prohlídku našeho jednodenního muzea končíme v 7.A, místnosti vybavené a vyzdobené různými sportovními pomůckami. Jsme tedy v Muzeu sportu. Již na chodbě můžeme proběhnout překážkovou dráhu a ve třídě obdivovat např. terénní motorku i s motorkářským oblekem. Házet na koš nebo plnit sportovní disciplíny žáčky určitě bavilo. Zde se zapojila i p. uč. třídní, která pro dnešek frčela po chodbách na kolečkových bruslích v hokejovém dresu. Zde naše prohlídka končí, děkujeme, že jste „prošli“ naše muzeum alespoň prostřednictvím článku, kde nebylo vypsáno zdaleka vše.

Závěrem se sluší obrovsky poděkovat všem, kteří se větší či menší měrou podíleli na nelehkých přípravách na tento den. I přes škarohlídy a žáky, kteří se vůbec nezapojili (bylo jich opravdu málo) si můžeme směle říct, že se nám to společně ZASE POVEDLO!

Za žákovskou radu RH a LB

Poslední ČLÁNKY ZŠ