05.05.2016Sylva HrachovinováPřečteno: 1648x

Exkurze pátých tříd do Národního technického muzea v Praze

Žáci pátých tříd navštívili 28.dubna Národní technické muzeum v Praze na Letné.

Toto muzeum prošlo rekonstrukcí a bylo znovuotevřeno v únoru 2011. Vedle množství programů a krátkodobých výstav bylo postupně zpřístupněno několik dílčích expozic, zaměřených na jednotlivé obory. Páťáci měli možnost navštívit expozice věnované dopravě, letectví, architektuře, stavitelství, průmyslovému designu, astronomii a technice v domácnosti. Asi nejvíce zaujaly děti exponáty v expozici "Doprava", kde se mohly seznámit s historií automobilů, motocyklů, jízdních kol, letectví a lodní dopravy na území České republiky. Řada vystavených automobilů byla úzce spojena s historií našeho národa, jako např. dvanáctiválcová Tatra 80 Tomáše Gariigua Masaryka, neprůstřelný Mercedes nacistického ministra K.H.Franka nebo vozy užívané prezidenty Václavem Havlem a Václavem Klausem. Za povšimnutí stály i parní lokomotivy a hasičské stříkačky. V expozici astronomie si žáci mohli sáhnout na volně přístupný meteorit, který byl nalezen v Argentině, kam dopadl před 5 000 lety, a váží 81 kg. Děti si prohlédly i další astronomické přístroje, sluneční hodiny, dalekohledy aj. Upoutala i expozice "Televizní studio", kde jsme všichni viděli televizní techniku, jež sloužila až do r. 2011 v ČT televizi na Kavčích horách pro přímé zpravodajství, zejména sportovní. Paní průvodkyně dovolila dětem posadit se i za hlasatelský stůl a vyzkoušet si tak roli redaktora České televize. V expozici "Stavitelství" si děti samy mohly stavět "pasivní dům" a na jednotlivých panelech vyzkoušet, co vše je potřeba při stavbě dobrého domu, jaký by měl mít ideální tvar, izolaci, okna, jak zamezit úniku tepla ap. Samy si mohly dům vybarvit, zpracovat pracovní listy i nechat se vyfotit s obrázkovými maskami. Zkrátka, každý si během návštěvy muzea přišel na své a  nakoupil dárečky v upomínkových předmětech. A ještě společné foto před muzeem, aby byla vzpomínka na pátou třídu!. A jaký by to byl závěr exkurze, abychom nezavítali do nejbližšího Mc Donaldu a nenakoupili nějaké to mlsání z Prahy! I když počasí bylo chladnější než v předchozích dnech a občas nám vítr pěkně fičel do tváří, odjížděli jsme z Prahy s novými zážitky, spoustou fotografiií a s prázdnými peněženkami. Všem ostatním školním kamarádům můžeme návštěvu Technického muzea vřele doporučit.