13.05.2014E.BočkováPřečteno: 1810x

Škola v přírodě na Malé Skále u Turnova

V šestém ročníku probíhá takzvaný adaptační kurs - škola v přírodě. Kolektivy se tak mimo lavice lépe poznají a naučí se spolupracovat a vzájemně se tolerovat.
22. dubna 2014 společně vyrazily do krásného krajinného prostředí Českého ráje na školu v přírodě třídy 6. B a 6. C.

Ráno v 7: 00 hodin jsme se sešli na vlakovém nádraží. Batohy na zádech a hurá na cestu vstříc novým zážitkům. V Pardubicích malá přestávka před odjezdem vlaku a již se blížíme k našemu cíli – Malé Skále. Cestou do kopce s batohem to šlo trochu pomaleji, ale zvládli jsme to.

V hotelu Jizera umístěném na svahu nás přivítali obědem. Byli jsme ubytováni i v přilehlé ubytovně. Odpoledne jsme již s malým batůžkem vyrazili do přírody na hrad Vranov – Pantheon. Byli jsme rozřazeni do několika skupin. Každá třída měla vytvořené své skupiny. A již se začaly plnit první úkoly. Vytvořit si jméno rodu a k němu odpovídající erb s příběhem a vlastnostmi. Večer jsme své splněné úkoly předvedli. Druhý den opět vyrážíme do terénu – tentokrát do Suchých skal. Někteří z nás se výstupu nahoru na skály obávali, a tak se procházeli krajinou bez výšek a hráli si na indiány. Zdatnější skupina se také ještě rozdělila na další dvě. Někteří pokračovali o kousek dál do skal Besedických. Odpoledne nás čekal další úkol – po skupinách značenou trasou dojít na hrad Frýdštejn a cestou ještě plnit zadané úkoly. Snažili jsme se být rychlí, měřil se i čas. Drali jsme se do kopce, jen co nám síly stačily. I tady se uplatnila vzájemná spolupráce, pomáhali jsme si. Konečně cíl a odpočinek. Mohli jsme si prohlédnout zříceninu hradu Frýdštejna, otevřel se před námi kouzelný pohled do kraje. Tento den jsme zakončili malou diskotékou a bowlingem. Kluci byli z něho nadšeni. Další den po snídani jsme vyrazili vstříc pokračujícím skupinovým úkolům. Po prohlídce starého lesního hřbitova jsme hledali v lese barevné lístečky a skládali je do citátů a také se snažili vysvětlit jejich význam. Hry v areálu hotelu nás velmi pobavily. Během oběda se obloha zatáhla a chystalo se k dešti. Ale ani ten nás nepřekvapil a vydali jsme se vlakem do Dolánek na prohlídku Dlaskova statku. Staré časy nás pohltily svým životem obklopeným prací a pracovním nářadím. To už bylo po dešti a nás čekala cesta zpět. Prozkoumali jsme okolí nedalekého hradu Hrubý Rohozec a vyrazili na zpáteční cestu – někteří vlakem, někteří opět turisticky. Za to jim patří obdiv. Večer jsme trávili na ubytovně a společnými silami řešili další úkoly. Pátek byl dnem odjezdu, což znamenalo zabalit vše a nic nezapomenout. Také nás čekalo vyhlášení nejlepších skupin a ocenění prakticky všech účastníků.

Vyhodnotili jsme týden jako velmi vydařený, počasí nám přálo, viděli jsme některé památky,krásné krajinné prostředí, zahráli si mnoho her, užili si turistiky a spolupracovali jako kolektivy. Byl to pěkný týden.

Poslední ČLÁNKY ZŠ

»Povolání