12.05.2023Mgr. A. Kudláčková Přečteno: 296x

Mediální gramotnost

Svět se rychle mění a s ním se vyvíjejí i média a prostředky jejich vyjadřování. Děti jsou dnes ponořeny do digitálního prostředí a vystaveny nepřebernému množství informací, reklamy a manipulace. Tomu všemu musí čelit.

A naprosto zásadní je, zda jsou schopné rozeznat pravdivé zprávy od falešných, zda se kriticky zamýšlejí nad obsahem, ověřují z jiných zdrojů či zda efektivně využívají média pro svůj růst a vzdělávání? A právě proto jsme k nám do školy pozvali odborníky ze společnosti Europe Direct, aby nám řekli něco z teorie, ale zároveň vedli dvouhodinový blok se všemi třídami deváťáků z větší části prakticky. A co si žáci z této lekce odnesli? Vědí, co jsou to soukromá a veřejnoprávní média, jaká je jejich funkce, jak se bránit manipulacím, vytvářeli různá sdělení na sociální sítě z pohledu sami sebe i např. mluvčího ministerstva zahraničních věcí atp. Věřím, že deváťákům tento seminář pomohl k tomu, aby se lépe orientovali ve světě médií.