22.12.2023Mgr. Horáková Iveta Přečteno: 228x

Ohlédnutí za podzimem

Podzimní aktivity a projektové vyučování při tandemové výuce ve 3.C.

Jelikož nás již podzim přestal zvát ven svými barvami, je na čase si zavzpomínat, jak jsme si ho užili. Každý týden jsme měli s kolegyní Vlaďkou Hůlkovou tandemovou výuku, při které jsme obvykle vyráželi za krásami podzimu a vytěžili z něj maximum. S žáky jsme absolvovali šipkovanou, bojovku, učili jsme se orientaci v přírodě dle různých kritérií, tvořili jsme z přírodnin, prohlubovali jsme si znalosti o přírodě a poznávali ji na vlastní kůži. Jako stěžejní aktivitu bych zdůraznila projektový den, kdy jsme vyrazili do Bažantnice s dvěma obřími maketami stromů. Už jen cesta tam byla zážitek. Děti nejprve strom dotvářely pomocí přírodnin, aby vypadal co nejvíce jako živý a učily se jeho stavbu. Poté děti vyrazily hledat lístky, které byly schované po okolí a následně spojovaly informace. Jejich úkolem bylo přiřadit obrázky zvířat k místu na stromě, kde přebývají a spí. Poté žáci přiřazovali ke zvířatům jejich stopy a následně určovali co zvířata žerou a jaké informace k nim patří. Děti trénovaly i čtenářskou gramotnost, jelikož informace, které neznaly měly možnost vyhledávat dostupných v textech. V neposlední řadě procvičovali i sociální dovednosti, jelikož pracovali ve skupinách a potřebovali si rozdělit úkoly a spolupracovat. Bonusem byla možnost vnímat krásy podzimu ve všech jeho barvách a projevech. Celý projekt vyhodnocuji jako velice zábavný, poučný a zdařilý.

Mgr. Horáková Iveta