23.11.2023Mgr. Malinová Jana Přečteno: 297x

Třídy 5.B a 5.D navštívily hvězdárnu v Pardubicích

Ve čtvrtek 9. října byly třídy  5.B a 5.D na exkurzi ve Hvězdárně v Pardubicích.

Hvězdárna barona Artura Krause byla slavnostně otevřena v roce 1992 a navazuje na historickou tradici popularizace astronomie v Pardubickém kraji.

Na děti zde čekal lektor pan Komárek, který je seznámil pomocí dokumentárního filmu s Vesmírem, Sluneční soustavou, planetami a jejich měsíci. V tento den jsme měli všichni možnost shlédnout jednu ze sedmi perel astronomie a to pozorovat úplné zakrytí  Venuše Měsícem. Děti měly možnost prohlédnout si pravé meteority a vltavíny. Nechybělo ani pozorování Slunce pomocí hvězdářského dalekohledu na střeše hvězdárny. Velkým zážitkem byla otáčející se  střešní kopule.

Na závěr pan Komárek trpělivě odpovídal na všetečné dotazy našich páťáků. Stejný program navštívily třídy 5.A a 5.C. den předtím.

Mgr. Michaela Kučerová, Mgr. Jana Malinová