08.12.2022Mgr. Konečná Ivana Přečteno: 289x

Vánoční Hrádek u Nechanic

5. prosinec jsme my, žáci 3. A a 3. D strávili netradičně. Vypravili jsme se na zámek Hrádek u Nechanic.

Vánoční výzdoba, za kterou jsme do zámku přijeli, nás okouzlila. A nejen ona. Při vstupu do první místnosti zámku, kde byly v minulosti přijímány zámeckým pánem návštěvy, se nám zatajil dech. Vítaly nás fanfáry a ze všech stran se na nás dívali z obrazů páni z rodu Harrachů. V rozích místnosti i nad krbem se tyčila rytířská brnění. Když hudba dozněla, paní průvodkyně nám ve stručnosti vyprávěla o vzniku zámku a rodu, který dal zámek vybudovat. Poté jsme se už zaposlouchali do vánočních tradic a zvyků, prohlédli si několik různě ozdobených stromků, prostřenou vánoční tabuli a další výrobky, kterými si zdobili příbytky už naši dávní předkové.
Po hodinové prohlídce jsme navštívili zámeckou kuchyni, kde jsme se ohřáli a pokoupili něco na zub i na památku. Po návratu do školy jsme vyplnili pracovní listy a připomněli si, co vše jsme se na zámku dozvěděli.
Výlet se nám vydařil a můžeme vřele doporučit.

Mgr. Ivana Konečná, Mgr. Lenka Hašlová