20.12.2018Milan VaňkátPřečteno: 2078x

Na truhlářském kroužku

Po třech měsících práce zhotovili žáci tradiční nástroj našich předků - dědka na výrobu šindelí.

Na výrobě mají zásluhu zejména Milan Růžička z 9.A, Petr Doležal za 7.C, Štěpán Litt z 6.B a Matyáš Heřmanský ze 7.C, ale na dílčích pracích se podíleli i David Šimonka z 8.C, Tomáš Kočí z 6.A a další. Vyřezávání a dlabání jednotlivých truhlářských a tesařských spojů (např. čep a rozpor či svlak) pozdrželo houževnaté dubové dřevo. Nicméně bez nadsázky lze říci, že i tam, kde selhaly elektrické stroje (na nichž byly některé polotovary na kroužek připravovány), dokázali žáci s pomocí ručních nástrojů díky svému nadšení vtisknout vzdorujícímu dřevu potřebný tvar.

Výrobu šindelí plánujeme zahájit v lednu 2019. V současné době sháníme dřevo (kulatinu), kterou by bylo možno ručně štípat, a tedy na šindele použít.

M.Vaňkát