19.09.2019Mgr. Zuzana KovačičováPřečteno: 188x

Poklady baroka v Heřmanově Městci

Návštěva kostela sv. Bartoloměje v rámci vlastivědného projektu byla pro mnohé žáky 5. B premiérou. Průvodcovské role se zhostily osoby nejpovolanější - pan Marek Výborný a paní Markéta Výborná.

Díky poutavému a zajímavému vyprávění jsme se dozvěděli spoustu informací o historii kostela, jeho patronovi sv. Bartoloměji, o barokní výzdobě, freskách, kazatelně a oltáři. Před prohlídkou krypty někteří žáci váhali, ale nakonec všichni překonali strach a celá třída se vměstnala do těsné hrobky. Pomocí baterky jsme rozluštili letopočet na rakvi Žerotínů a mráz po zádech nám běhal při nahlédnutí do rakví se zachovalými ostatky. Zážitkem byl pro děti i výstup po postranním dřevěném  schodišti na kúr, kde nám paní Výborná nejen ukázala a vysvětlila, jak fungují varhany, ale dokonce si někteří na ně mohli zahrát. V brzké době to vypadá, že varhany čeká kompletní a nákladná rekonstrukce a nejen varhany v chrámu sv. Víta, ale i našich 1500 píšťal heřmanoměsteckých bude potřebovat své adoptivní rodiče.
Děkujeme manželům Výborným, že nám věnovali svůj vzácný čas a těšíme se na putování po barokních sochách, tentokrát už v režii samotných žáků.
Mgr. Zuzana Kovačičová